Zaznacz stronę

Propolis – czyli leczyć kitem

propolis - kit pszczeli - antybiotyk

Autor: admin

2 paź, 2019

Propolis, czyli tzw. kit pszczeli to znana od zawsze przez pszczoły a przez człowieka od wieków substancja, która oczywiście służy pszczołom do celów “budowlanych”, ale również jest doskonałym antybiotykiem i lekiem stosowanym lecznictwie. A oto jego historia. 

Co to jest propolis?

Słowo propolis z greckiego znaczy “przed miastem” i choć znane to średnio objaśniające, czym propolis jest. Bardziej czytelnym jest polska nazwa” kit pszczeli”. Nazwa kit nie jest tu przypadkowa, bo tak jak człowiek wykorzystuje/wykorzystywał kit np. do uszczelniania okien tak właśnie pszczoły wykorzystują kit pszczeli do uszczelniania ula, usuwania nieszczelności i zaklejania niewielkich zbędnych otworów. Ale co ciekawe pszczoły wykorzystują propolis również do mumifikacji. Tak – mumifikacji. W przypadku, gdy do ula dostanie się intruz, jakiś szkodnik (np. mysz, co się zdarza, gdy przed zimą wlotki nie zostaną odpowiednie zmniejszone i zabezpieczone), którego pszczoły nie są w stanie po oczywiście uśmierceniu wynieść z ula – pokrywają ciało szkodnika warstwą propolisu, co zdecydowanie spowalnia rozkład. W ten sposób pszczoły chronią ul i rodzinę pszczelą przed niepożądanymi bakteriami, które mogą powstawać podczas rozkładu.

Inne artykuły o propolisie:

Nalewka propolisowa – przepis i właściwości

Propolis bezalkoholowy – w różnych postaciach

Maść propolisowa – właściwości i przepisy

 

Skąd się bierze propolis?

propolis nalewka

Propolis, czyli kit pszczeli zbierany jest i znoszony przez pszczoły z drzew i roślin zielnych, które wytwarzają substancje żywiczne. Młode pączki liściowe, osnówki pączków kwiatowych, które wydzielają substancje balsamiczne, żywicze, śluzowe etc. Propolis w związku z tym może mieć różną barwę w zależności od tego, z jakich roślin został pozyskany.
W największym uproszczeniu propolis, który pozyskuje się z ula jest mieszanką żywic roślinnych na poziomie 60-80%, wosków od kilku procent nawet do 30 a także kilku procent pyłku kwiatowego, soli mineralnych, olejków eterycznych, estry, etc. Skład propolisu przede wszystkim uzależniony jest od bazy drzew i roślin “żywicznych” w okolicy pasieki oraz rasy pszczół, które go zbierają.

I tu warto zaznaczyć, że propolis nie jest jakimś bardzo masowo przynoszonym przez pszczoły produktem – tak jak już wspomniałem – służy on do zabezpieczania ula, jego izolacji i ochrony i zazwyczaj z jednego ula pozyskuje się jakieś 100 do 300 gramów propolisu.

Wartość i zastosowanie propolisu

propolis nalewka

I tu można by rozpocząć wypisywanie bardzo długiej listy dolegliwości i miejsc gdzie i jak można stosować propolis, ale nie chcę zanudzać, więc wymienię tylko kilka najpopularniejszych oraz najciekawszych.

Jako naturalny antybiotyk z pewnością zażywanie propolisu ogranicza rozwój niebezpiecznych bakterii, grzybów czy wirusów w organizmie i poprawia jego odporność, działa na osłabienia i wzmacnia organizm, pomaga w regeneracji narządów wewnętrznych. Polecany jest w czasie zwiększonej zachorowalności na grypę i przeziębień, stosuje się go pomocniczo w leczeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego oraz przy chorobach wrzodowych żołądka czy dwunastnicy oraz regeneracji wątroby. Stosowany również w leczeniu hemoroidów.
Propolis zwalcza opryszczkę, pomaga w leczeniu grzybiczego i bakteryjnego zapalenia pochwy i nadżerek szyjki macicy.

propolis maść - kit pszczeli

Propolis stosowany i pomaga w schorzeniach stomatologicznych takich jak paradontoza, owrzodzenie jamy ustnej.
Propolis w postaci maści czy kompresów stosowany jest również w z sukcesami w leczeniu oparzeń, oparzeń popromiennych, odmrożeń, ran oraz odleżyn.

Propolis stosowany jest również w leczeniu i zwalczaniu chorób nowotworowych.

Tak jak napisałem już wcześniej – lista jest bardzo długa – ale na tę chwilę o leczeniu tyle. Propolis jednak ma zastosowanie również w kosmetologii:

  • w produkcji szminek, błyszczyków, tuszów i kredek do rzęs
  • kremów – nawilżających i odżywczych do twarzy, rąk i stóp
  • mydeł, balsamów i szamponów

A także kremów i balsamów regenerujących blizny, zmiany skórne i stany chorobowe skóry.

propolis krem

Idźmy jednak dalej – propolis stosowany jest również w rolnictwie i ogrodnictwie np. jako zaprawy nasienne, do przyspieszania ukorzeniania się sadzonek, na rany i stany chorobowe kory drzew a także w leczeniu stanów zapalnych i ran u zwierząt gospodarskich.

W jakiej postaci “zażywać” propolis?

Tu już powyżej wymieniłem spore grono produktów kosmetycznych, więc powtarzał się nie będę, ale jeśli idzie o leczenie stosuje się kilka podstawowych form (w kolejnych artykułach podzielę się swoimi przepisami na te produkty) przygotowania propolisu do używania przez człowieka.

propolis prosto z ula

Najpopularniejszą formą jest nalewka propolisowa na spirytusie. Czyli mieszanka propolisu z około 70% roztworem etanolu. Propolis w postaci właśnie takich kropli stosuje się zazwyczaj na przeziębienia i do użytku wewnętrznego.

Zdecydowanie mniej popularną formą i posiadającą mniejsze właściwości antybiotyczne są roztwory wodne propolisu (tzw. propolisowe nalewki bezalkoholowe).

I trzecią formą są maści propolisowe – do użytku zewnętrznego.

Uczulenie na propolis – alergenne właściwości propolisu

Niestety – propolis tak jak w zasadzie każdy inny produkt pszczeli może uczulać, dlatego też – szczególnie osoby mające już problemy z innymi alergiami powinny zwrócić na to uwagę.

Propolis w ogromnej większości przypadków wywołuje kontaktową reakcję alergiczną  – a więc w bezpośrednim punktowym kontakcie ze skórą lub błonami śluzowymi. Ogólnie z wieloletnich badań i eksperymentów wynika, że reakcja alergiczna na propolis u osób zdrowych występuje bardzo rzadko a u osób chorych – przede wszystkim na choroby dermatologiczne jak np. łuszczyca – trochę częściej, choć nie jest to kilkadziesiąt procent a raczej w przedziale kilku procent chorych.

Propolis – czy warto wciskać ten kit?

propolis uczulenie

Myślę, że powyżej już odpowiedziałem na to pytanie i każdy, kto wcześniej nie wiedział za dużo na temat propolisu również już sobie odpowiedzi udzielił. Z całą pewnością osobiście używam, używałem i używał będę propolisu pod wszelkimi postaciami, bo jego właściwości są nie do przecenienia – co i Wam polecam.

A jeśli ktokolwiek ma jakiekolwiek pytania – proszę piszcie a zgodnie ze swoją wiedzą postaram się odpowiedzieć i pomóc. I tak jak już w wspomniałem – w kolejnych artykułach moje przepisy na nalewki i maści propolisowe.

Zobacz również…

Miód skrystalizowany czy płynny

Miód skrystalizowany czy płynny

Miód, miód, miód - ostatnio często mówi się o modzie na miód, szczególnie w kontekście jego fałszowania. W końcu miód...

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Propolis bezalkoholowy - w różnych postaciach - Pasieka Prowincjonalna - […] Propolis – czyli leczyć kitem […]
  2. Maść propolisowa - właściwości i przepisy - Pasieka Prowincjonalna - […] Propolis – czyli leczyć kitem […]
  3. Miodowe tabletki do ssania na kaszel i ból gardła - Pasieka Prowincjonalna - […] o ile proporcje bazy (np. w przypadku maści propolisowej ilość kitu pszczelego) są ważne to juz dodatki az tak…
  4. Propolis w walce z Covid 19 - najnowsze badania Pasieka Prowincjonalna - […] Propolis – czyli leczyć kitemPytanie zasadnicze: […]

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *