Co prawda sezon grypowo przeziębieniowy powoli się kończy, ale mimo wszystko – szczególnie w obecnych czasach warto mieć w swojej domowej apteczce coś na ból gardła czy kaszel. Dlatego dziś miodowe tabletki, miodowe pastylki jak je zrobić samemu i jak urozmaicić.
Czasy mamy, jakie mamy i wielu z nas siedzi w domu izolując się od społeczeństwa więc czemu by nie połączyć przyjemnego z pożytecznym. Czyli o tym jak z nudów zrobić pastylki miodowe i jednocześnie wzmocnić organizm.
Na co pomagają Cukierki miodowe
Cukierki, tabletki czy pastylki miodowe – zwał jak zwał można oczywiście kupić w aptekach czy sklepach zielarskich i z reguły sprzedawane są jako środki wykrztuśne, na kaszel oraz ból gardła. Takie tabletki do ssania można bez problemu zrobić we własnej kuchni i mają one wtedy jedną zasadniczą i bardzo ważną cechę – dokładnie wiemy co w nich jest i skąd pochodzi.
Miodowe tabletki na gardło i kaszel – przepis
Ci, którzy mieli okazje czytać moje inne artykuły już wiedzą, że nie jestem człowiekiem, który z wagą i miarką podchodzi do przepisów. I ta sytuacja nie będzie inna.
Oczywiście o ile proporcje bazy (np. w przypadku maści propolisowej ilość kitu pszczelego) są ważne to juz dodatki az tak ważne nie są i mogą się od siebie bardzo mocno różnić – zależnie od upodobań.
Tabletki na przeziębienie – Czego potrzebujemy?
- garnek
- coś do mieszania w tymże garze
- źródło ciepła (kuchenka gazowa lub elektryczna a jeśli wszystko się zawali to nieduże ognisko w lesie 😉 )
- miód
- cukier puder
Oczywiście, jako że miód jest podstawą to pamiętajcie że najlepiej miód od swojego lokalnego zaufanego pszzelarze. Oczywiście nic się nie stanie jeśli skorzystacie z miodu „marketowego” ale jednak.
Tak w ogóle to ostatnio gdzieś przeczytałem – nie pamiętam źródła za co przepraszam, ale zamierzam używać tego stwierdzenia nagminnie 🙂 – że tak jak ludzie mają swoich spowiedników, swoich terapeutów, swoich lekarzy rodzinnych tak samo każdy powinien mieć swojego zaufanego pszczelarza. I trudno się z tym nie zgodzić – oczywiście jest też druga droga – zostać samemu pszczelarzem co sam uczyniłem, ale zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdy może sobie na to pozwolić, ale już na posiadanie swojego pszczelarza już tak. Do czego zachęcam.
Mamy więc miód, garnek i łyżkę do mieszania cukier puder więc czas na dodatki. Tu możemy mocno poszaleć, bo świetnym dodatkiem o świetnych właściwościach są:
- sok z cytryny
- cynamon
- imbir – może być w proszku, ale lepszy jest świeży sok wyciśnięty z imbiru
I tu w zasadzie mamy podstawowy przepis na bardzo dobre, zdrowe tabletki miodowe na gardło i kaszel – dokładnie taki przepis był robiony podczas wykonywania zdjęć do tego artykułu.
Możemy jednak przepis albo wzbogacić, albo w ogóle zmienić dodatki i tak na przykład świetne są również tabletki z dodatkiem:
- kurkuma
- mocna herbata z mięty i cytryny
- imbir
- goździki
Również ciekawym zestawienie o pożądanym działaniu będzie:
- imbir
- cynamon
- rumianek
- mięta
Lub dowolne kombinacje i mieszanki powyższych składników. W sieci krążą również przepisy z dodatkiem oleju kokosowego, ale przyznam, że nie testowałem, nie robiłem takich, nie próbowałem więc polecał nie będę – co nie oznacza, że nie możecie spróbować.
Jak wykonać miodowe tabletki na przeziębienie
Jeśli nasze dodatkowe składniki przygotowujemy w postaci herbaty to najpierw oczywiście przygotowujemy esencjonalną herbatę z naszych składników i dodajemy do niej miód. Tu należy pamiętać, że nasz miód wraz z herbatą musi zgęstnieć a więc im naszej herbaty będzie więcej w stosunku do miodu tym więcej będzie musiało z niej wody odparować a więc proces będzie dłuższy.
W przypadku gdy korzystamy ze składników „suchych” – tu przykładem niech będzie pierwszy zestaw składników, czyli:
- 1/2 szklanki miodu
- 1,5 łyżki cynamonu
- 1-1,5 łyżki startego imbiru lub soku z imbiru
- 2-3 łyżki soku z cytryny
Uwaga!
Syrop, który przygotowujemy wg. tego właśnie przepisu nie jest jakiś ekstremalnie słodki więc jeśli ktoś chciałby aby były słodsze – można zmniejszyć, chociażby ilość soku z cytryny).
Nasza mikstura podczas gotowania powiększa swoją objętość więc sugeruję użycie większego/głębszego garnka. Jeśli za bardzo nam zaczyna rosnąć podczas gotowania – zestaw z palnika aż opadnie.
- Jeśli korzystamy ze świeżego imbiru – obieramy go ze skórki i bardzo drobno ścieram
- Stawiamy garnek na kuchence dodajemy miód, do miodu dodajemy wszystkie dodatki i dokładnie mieszamy
- Rozpoczynamy gotowanie powoli mieszając. Gotujemy – nie przesadzając z temperaturą – tak długo aż cały syrop nie zaczyna nam się redukować. Dobrym testem na to czy nasza mieszanka ma odpowiedni poziom karmelizacji wystarczy wziąć szklankę zimnej wody i wpuścić do niej kropelkę naszego gęstego syropu – jeśli stwardnieje i opadnie na dół – oznacza że osiągnęliśmy odpowiednią konsystencję i możemy zestawić z ognia.
- Po zestawieniu z ognia należy odczekać aż syrop zacznie lekko twardnieć. Uwaga, mimo że trochę temperatury nasza mikstura straciła, ale pamiętajcie – to nadal jest bardzo gorący gęsty syrop więc proszę uważać.
- W tym momencie możemy syrop rozlewać w formie „kleksów” na papier do pieczenia, silikonową deskę do krojenia lub do dowolnych form, jakie posiadamy pod ręką (jak widać na zdjęciach).
- Po całkowitym wystygnięciu odklejamy nasze kleksy lub wyciągamy z naszych form do jakiegoś pojemnika.
- Aby cukierki się nie sklejały należy je obficie obtoczyć w cukrze pudrze.
- Przechowywać raczej w chłodnym miejscu – zbyt wysoka temperatura może sprawić – szczególnie gdy jednak za krótko karmelizowaliśmy syrop – że tabletki/cukierki nam się skleją i zamienią w jednolitą masę. Ja przechowuję w lodówce.
Tabletki na kaszel i ból gardła – dawkowanie
Jeśli idzie o mnie to gdy jest to potrzebne – czyli drapanie w gardle, lekki kaszel, początkowe objawy przeziębienia – 4-6 tabletek w ciągu doby. Przyznać jednak muszę, że bardzo lubię ich smak i czasem również będąc zdrowym sięgam po takiego własnej roboty cuksa 🙂
Smacznego i zdrowia życzę.
Czy aby na pewn to dobry sposob ,miod mozna podgrzewac max do 40st powyzej traci swoje wlasciwosci ,to samo cytryna tak ze nie wiem czy warto.Lepiej zjesc lyzeczke miodkunapic sie wody z cytryna z dodatrkiem wczesniej zagotowanego imbiru
Każdy sposób jest dobry. Tzn. W tych tabletkach jest raczej nośnikiem, substancją smakową i pomocniczą. Ssanie takiej tabletki działa zdecydowanie wolniej niż łyżka miodu, którą dość szybko połykamy, a więc daje możliwość długotrwalszego kontaktu z przełykiem gardłem i układem oddechowym co pozwala dodatkom, które się w nich znajdują na lepszy kontakt.
A to, że dobrze jest każdy dzień – niezależnie czy dopada nas przeziębienie, czy nie – zaczynac od łyżki miodu i wody z cytryną, miętą i imbire – oczywuście że tak. Niewiele osób jednak to robi, nie każdy ma możliwość to robić kilka razy dziennie – a przy przeziębieniu poranna łyżka miodu to zdecydowanie za mało – swobodnie w pracy i nie zawsze łatwo jest przekonać dziecko do takiej kuracji.
Super tylko że miód traci wszystkie właściwości pod wpływem wysokiej temperatury, wiekszość tych dodatkow tak samo wiec równie dobrze mozna te cukierki zrobić ze zwyklego cukru i efekt bedzie taki sam, czyli żaden. Marnowanie miodu, pszczelarz raczej powinien wiedzieć o tym.
Smaku miodu nie zastąpisz smakiem cukru.
Brawo dla Autora. Dziękuję bardzo za Pana artykuły.
Dla sceptyków temperatury przygotowania itp. proponuję spacer w miejscu gdzie są produkowane leki które przyjmujecie na codzień ?
Tak,miod traci wlasciwosci lecznicze podczas podgrzewania dlatego admin wyraznie pisze : podgrzewac rozsadnie…ale ja robie calkiem prosto i bez podgrzewania:
Ww skladniki wsypac do miodu ,wymieszac i kazdy bierze łyzeczke takie mieszanki do ust i ssie.